Slider

Historia Bilardu

Historia bilardu sięga XIII wieku, kiedy to w ogrodach i parkach znalazła się gra, w której uczestnicy za pomocą zakrzywionego kija wbijali kule pomiędzy słupki. Z powodu przewrotnej pogody zabawa przeniesiona została pod dach. Podczas zaciętych pojedynków rozgrywanych przez arystokrację i duchowieństwo na salonowych podłogach obijano zabytkowe komody i stoły...
W 1469 roku na polecenie Króla Ludwika XI sposób na to znalazł nadworny stolarz francuskiego dworu Henry de Vigne. Zaprojektował On i wykonał stół, którego blat otoczony był bandami. Następnie wprowadzono do gry proste kije oraz obicie stołu materiałem, przez co wykonane z kości słoniowej bile toczyły się więc znacznie ciszej, co grę czyniło mniej męczącą. W tym okresie do najznamienitszych pasjonatów bilarda należeli m.in. Kardynał Richelieu i Król Ludwik XIV.
Jednakże największy rozkwit bilard przeżył dopiero kilkaset lat później, kiedy z Francji sprowadzony został do Anglii. Tam też w 1674 roku powstała pierwsza publikacja dotycząca gry w bilard.